Wykład na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego „Termodynamika, temperatura, ciepło, praca, energia”

23 maja 2018

Na samym początku mówiliśmy czym jest termodynamika i ciepło właściwe. Pierwszym doświadczeniem było krzepnięcie wody, potem były eksperymenty z ciekłym azotem. Po zanurzeniu róży w azocie, po paru chwilach kwiat kruszał. Były też pokazy z suchym lodem. Pani włożyła go do butelki z wodą, która zrobiła się gazowana. Widzieliśmy działanie kamery termowizyjnej. Kiedy pan pocierał drewno za pomocą wiertarki, na kamerze mogliśmy zobaczyć, ile drewno ma stopni. Widzieliśmy też modele silników cieplnych. Ogólnie wykład bardzo mi się podobał.

Stanisław Mazur

Pani pokazała nam na trzy różne sposoby rozprzestrzenianie się ciepła. Widzieliśmy sublimację i resublimację. Na kamerze obserwowaliśmy jak promieniujemy ciepło. Było też wiele innych doświadczeń. Całe wydarzenie było bardzo ciekawe.

Marianna Kaniewska

Jedno z doświadczeń to był balonik z suchym lodem. Uczniowie mogli bawić się nim. Był to nasz ostatni wykład w tym roku szkolnym.

Alicja Kaniewska