Zielona Szkoła w Rabce Zdrój.

11 - 15 maja 2009

W dniach 11 - 15 maja 2009 roku pojechaliśmy ze starszymi kolegami i koleżankami na pierwszą w naszym życiu Zieloną Szkołę. Mieszkaliśmy we wspaniałym ośrodku w Rabce Zdroju, poza tym odwiedziliśmy takie miasta jak: Wieliczkę, Wadowice, Kalwarię Zebrzydowską, Bochnię oraz Kraków. Wszystkie te miasta zachwyciły nas pięknymi zabytkami, bogatą historią, a widoki które roztaczały się podczas podróży na długo zapadną nam w pamięci.

Pierwszego dnia zwiedziliśmy Kopalnię Soli w Wieliczce. Zabytek ten stanowi jedyny obiekt górniczy na świecie, czynny bez przerwy od średniowiecza do chwili obecnej. Kilkusetletnia eksploatacja złoża z soli kamiennej ukształtowała obecny układ przestrzenny wyrobisk górniczych - skryte pod miastem, usytuowane na 9 poziomach, sięgają głębokości 327 m. Podziemna Wieliczka to blisko 300 km chodników i ok. 3000 komór. Część udostępniona do zwiedzania obejmuje 3,5 km odcinek, położony na głębokości od 64 m do 135 m - my zeszliśmy właśnie do takiej głębokości.

Kolejnym celem zwiedzania był Kraków - jedno z najstarszych miast Polski, o ponad tysiącletniej historii, wysokich walorach kulturowych i architektonicznych. Miasto to jest jednym z głównych ośrodków kultury, sztuki i religii w Polsce. Mieliśmy szansę zobaczyć np. Wzgórze Wawelskie, Smoka Wawelskiego, Kościół Mariacki, Sukiennice, Uniwersytet Jagielloński. Weszliśmy również na szczyt Kopca Kościuszki, a stamtąd podziwialiśmy cudowną panoramę Krakowa. Wielu niezapomnianych wrażeń dostarczyła nam wizyta w Muzeum Figur Woskowych na wystawie pt. "Polaków Drogi Do Wolności".

Odwiedziliśmy Bochnię, a w niej park archeologiczny "Osadę VI Oraczy" - zagrodę zielarki, piwowara, tkaczki, sołtysa, garncarza i stolarza. W Chabówce byliśmy w Muzeum Kolejnictwa. Na ekspozycję składały się parowozy, lokomotywy elektryczne i spalinowe, wagony oraz tabor specjalny, taki jak żurawie, pługi śnieżne itp. Część eksponatów utrzymanych jest w stanie pełnej sprawności. Skansen w Chabówce jest największą tego typu ekspozycją w Polsce.

W Wadowicach zwiedziliśmy Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II - muzeum biograficzne papieża Jana Pawła II oraz Kościół parafialny - Bazylika Mniejsza Ofiarowania NMP. Smakowaliśmy również przepysznych "kremówek papieskich". W Kalwarii Zebrzydowskiej - Sanktuarium Pasyjno - Maryjne, które jest wpisane na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO.

Oczami uczniów - Zielona Szkoła w Rabce Zdrój.
Zielona Szkoła bardzo mi się podobała i jestem pewna, że kolejnym razem też pojadę. Kupiłam wiele pamiątek - żeby nigdy nie zapomnieć tej wycieczki. Najbardziej podobał mi się Smok Wawelski, który ział prawdziwym ogniem.

Martyna Koniecka

Bardzo się cieszę, że po całodniowym zwiedzaniu mogłem pograć jeszcze w piłkę z kolegami. Zielona Szkoła była bardzo fajna, szczególnie zapamiętałem kopalnie soli w Wieliczce - jak wjeżdżaliśmy windą w górę, oraz kremówki papieskie - były pyszne.

Bartosz Wojtasik

Zielona Szkoła była bardzo fajna. Miałam możliwość zwiedzenia wielu popularnych zabytków np. Wawel, Kopalnię Soli w Wieliczce czy kościoły. Nie mogę doczekać się już następnej wycieczki. Mam nadzieję, że będzie też taka udana.

Natalia Ryfińska