Zielona szkoła - wyjazd do Kotliny Kłodzkiej

26-30 maja 2008

W tym roku uczniowie podczas zielonej szkoły przebywali na Ziemi Kłodzkiej. Region ten jest niezwykle interesujący pod względem historyczno-geograficznym. Podczas naszych wycieczek roztaczały się przepiękne krajobrazy pól, lasów otoczonych Górami Bardzkimi, Złotymi czy Stołowymi.

Uczniowie mieli okazję zdobyć najwyższy szczyt Ziemi Kłodzkiej Śnieżnik (1425 m), a także spacerowali wśród labiryntu ciasnych szczelin Błędnych Skał w Górach Stołowych. Przejście przez labirynt wśród skalnych kilkumetrowych bloków noszących nazwy: Okręt, Kasa, Kurza Stopka, Karczma stanowiło niebywałą atrakcję dla wszystkich. W Kletnie zobaczyliśmy podziemne wyrobiska po kopalniach rud żelaza, srebra, miedzi, uranu i fluorytu oraz największą z sudeckich jaskiń: Jaskinie Niedźwiedzią. Wszyscy mogliśmy spróbować unikalnego Czosnku Niedźwiedziego.

W Wambierzycach dowiedzieliśmy się dużo na temat budowy centrum miasta: 12 bram, 76 kaplice. Zwiedziliśmy również barkowy kościół Nawiedzenia NMP. W Kłodzku zobaczyliśmy system fortyfikacji austriackich, zwiedziliśmy chodnik minerski (tzw. Libyrynt) długości 1 km oraz wysokości w jednym z miejsc 90 cm. W Czermnej uczniowie mieli okazję być w Kaplicy Czaszek, a w Złotym Stoku zobaczyliśmy Podziemne Muzeum Górnictwa oraz sztolnie Czarna Góra z jedynym w Polsce podziemnym wodospadem. Z kopalni wyjechaliśmy kolejką, a później szukaliśmy złota. Dzieci zwiedziły również Wrocław, w którym miały okazję podziwiać Panoramę Racławicką.