Klasa IV

22 czerwca 2016
Artystyczne Zakończenie Roku w Rampie

Wieczór rozpoczęły fragmenty trzech sztuk Aleksandra Fredry: „Dam i Huzarów”, „Pana Jowialskiego”, „Zemsty”. Wszystkie trzy klasy starsze pod kierunkiem Pana Tomasza Łysiaka pokazały kunszt aktorski na wysokim poziomie.

Po tym występie Pani Dyrektor rozdała nagrody wyróżniającym się uczniom, a klasa szósta pożegnała się ze społecznością szkolną.

				
16 czerwca 2016
„Merecz on the go” – część trzecia

Państwo Merecz waz z Tosią po raz trzeci opowiadali o egzotycznych podróżach. Tym razem tematem spotkania były Chiny. Zobaczyliśmy więc Wielki Mur Chiński, Pekin, Zakazane Miasto, klasztor Szaolin i wiele innych zabytków i miejsc związanych z tym ciekawym krajem.

 

Nie wiedziałam, że w Chinach istniało Zakazane Miasto, miejsce, do którego mogli wchodzić jedynie ludzie z wyższych sfer.

Marika Korytkowska

 

Zainteresowały mnie sztuki walki prezentowane w klasztorze Szaolin.

				
8 czerwca 2016
Piknik z okazji Dnia Dziecka

Choć w dniu dziecka byliśmy na zielonej szkole, to jednak dzieci nie straciły corocznej imprezy zorganizowanej w ogrodzie parafii przy Placu Szembeka. Wiele atrakcji i piękna pogoda uczyniły ten dzień niezapomnianym.

 

W czasie pikniku mieliśmy mnóstwo atrakcji. Jedną z lepszych była dmuchana zjeżdżalnia, na której bawiliśmy się w berka. Był również dmuchany zamek, wyścig taczek, rzucanie do celu, wyścigi na nartach. Moim zdaniem ten dzień dziecka był naprawdę udany. Nie mogą się doczekać kolejnych.

Kuba Cybulski

				
30 maja - 3 czerwca 2016
Zielona Szkoła

W tym roku zwiedzaliśmy okolice Białegostoku, miejsca, gdzie ścierają się różne obrządki chrześcijańskie – prawosławie, katolicyzm i grekokatolicyzm, będące nośnikami różnych kultur. Ich poznanie, obejrzenie największych zabytków sakralnych, zapoznanie się z architekturą drewnianą i przeciwstawienie jej architekturze współczesnej – to były cele naszej wycieczki. Ale nie tylko, bo Podlasie to również piękna przyroda, miejsca, gdzie nie dotarła degradacja towarzysząca rozwojowi przemysłu.

				
12 maja 2016
Spotkanie z cyklu „W świecie mojej pasji” - Ekstremalna jazda

Mikołaj Marciszewski z szóstej klasy opowiadał o swojej pasji – ekstremalnej jeździe na rowerze i na hulajnodze. Prezentacja ubarwiona była krótkimi filmami. W kilku występował Mikołaj jeżdżący na BMX, w innych mogliśmy obejrzeć mistrzów tego ekstremalnego sportu. Uczniowie byli wyraźnie podekscytowani. Duże zainteresowanie wzbudził quiz, który kończył spotkanie.

 

				
29 kwietnia 2016
„Prosto spod prasy” - warsztaty grafiki w Zamku Królewskim

Zajęcia graficzne należały do wyjątkowo udanych. Dzieci poznały szereg technik wykonywania grafiki. W dalszej części zajęć każde dziecko wykonało własną pracę graficzną.

Dzieci wyszły z zajęć szczęśliwe, choć nieco ubrudzone farbą.

 

				
28 kwietnia 2016
Prezentacja Julii Tuzimek i Marysi Radolińskiej z cyklu „W świecie mojej pasji”

Dziewczynki w bardzo ciekawy sposób pokazały swoją pasję. Rozpoczęły od zagadek muzycznych, zakończyły śpiewaniem piosenek, do których włączyła się cała publiczność.

Na koniec ustawiła się długa kolejka po …autografy!

 

Dzisiaj odbyła się prezentacja Julii i Marysi z 3 klasy. Ich pasją jest muzyka. Odtworzyły nam nagrania muzyki wykonywanej na przykład na saksofonie lub kontrabasie. Śpiewały też piosenki. Ta prezentacja podobała mi się, ponieważ lubię muzykę.

Michalina Rychlik

 

				
13 kwietnia 2016
W 45 minut dookoła świata /część II/

Tym razem Tosia wraz z rodzicami zaprosiła nas do Kalifornii i na Florydę. Przy okazji opowiadania o bazie NASA uczniowie poznali wiele faktów o lotach kosmicznych. Dowiedzieliśmy się też, że znany z licznych filmów tramwaj w San Francisco porusza się dzięki linie a na zdjęciach obejrzeliśmy wspaniałe sekwoje. Z niecierpliwością czekamy na następne spotkanie poświęcone Chinom.

 

				
22 marca 2016
W 45 minut dookoła świata

Tym razem pasją, i to pasja rodzinną, były podróże po świecie. Opowiadanie ilustrowały piękne zdjęcia i ubarwiały liczne anegdoty z odbytych wojaży. Ale nie udało się przez 45 minut objechać całego świata. Byliśmy więc w Maroku i w Stanach Zjednoczonych. Czeka nas jeszcze druga część wyprawy. To dobrze, bo opowieść jest bardzo ciekawa i przykuwa uwagę uczniów budząc marzenia o dalekich podróżach.

 

				
18 marca 2016
Targi leśnictwa

Czy dzik jest dziki? Czy sarna to żona jelenia? Pies szczeka, a zając? Na te i wiele innych pytań mogliśmy znaleźć odpowiedź na Targach Hubertus Expo, gdzie, podążając ścieżką edukacyjną, poznawaliśmy faunę polskich lasów, spotkaliśmy psy myśliwskie, oglądaliśmy sokolników, słuchaliśmy świergotu ptaków i odgłosów dzikich zwierząt, wdychaliśmy zapach lasu zmieszany z wonią gotującego się bigosu myśliwskiego, spotykaliśmy leśników
i myśliwych. A na końcu obejrzeliśmy wystawę safari – antylopy, lwy, węże… To była udana wyprawa.

				
3 marca 2016
Doświadczenia z suchym lodem

Dwutlenek węgla to gaz, o którym dużo się mówi. Jego nadmiar szkodzi atmosferze. Ma jednak dużo ciekawych własności i zastosowań zarówno w życiu codziennym jak i technice. Kilka z nich przedstawionych zostało dzieciom w czasie lekcji wypełnionej eksperymentami.

 

Ze szklanego naczynia wydostawała się ogromna ilość białej mgły, opadając na biurko. Dwutlenek węgla szybko znikała w powietrzu. Wszyscy podchodzili, aby zanurzyć rękę w naczyniu wypełnionym mgłą. Eksperymenty podobały mi się.

Witek Lichacz

				
22-24 lutego 2016
Mistrzostwa Wiedzy

Szkolne Mistrzostwa Wiedzy to konkurs, do którego uczniowie podchodzą z wielkim zaangażowaniem, ale i tremą. Dla nauczycieli stanowi on również logistyczne wyzwanie. W trzyetapowym turnieju uczniowie sprawdzają swoją wiedzę i umiejętności ze wszystkich szkolnych dziedzin nauki. W tym roku zwyciężyły dzieci z klas młodszych. Klasa czwarta również może poszczycić się sukcesem. Albert Dybowski zajął trzecie miejsce.

 

				
18 lutego 2016
Muzeum Chopina

W czasie lekcji „Podróże Fryderyka Chopina” poznaliśmy kulturę i zwyczaje panujące w XIX wiecznej Polsce i Europie. Poznaliśmy też tło historyczne tamtego okresu, realia zaborów, fakt wybuchu powstania listopadowego. Te elementy miały ogromny wpływ na muzykę mistrza. Jest ona zainspirowana zarówno motywami ludowymi jak i niespokojną sytuacją naszej ojczyzny w tamtym okresie.

				
29 stycznia 2016
Bal karnawałowy

Bal karnawałowy był wyjątkowo udany. Dzieci tańczyły poloneza, było wiele konkursów i zabaw, dobre jedzenie. Do dyskotekowej muzyki nogi same tańczyły. Wybrano królową i króla balu. Królową została Gabrysia z klasy piątej, a królem Bartek z klasy szóstej. Usatysfakcjonowane dzieci z radością poszły do domu. Zaczęły się ferie.

 

Byłam przebrana za Hermionę z „Harry’ego Pottera”. Podobały mi się konkursy, a także tańczenie poloneza.

Zofia Radzikowska

 

				
27 stycznia 2016
Wycieczka do Muzeum Powstania Warszawskiego

Klasa 4 uczestniczyła w lekcji pt. „Jak zostałem Powstańcem?”  Przewodniczka opowiadała o okupacji hitlerowskiej i o realiach Powstania Warszawskiego zwracając przede wszystkim uwagę na rolę, jaką odegrały Szare Szeregi w akcjach sabotażowych i w walkach powstańczych. Ponieważ od harcerzy zależała sprawność poczty powstańczej, więc dzieci zapoznały się z zasadami poruszania się po walczącej Warszawie. Uczniowie byli poruszeni lekcją.

 

				
22 stycznia 2016
Dzień angielski

Już od rana uczniowie ozdabiali klasy dekoracjami związanymi z kulturą i historią krajów Zjednoczonego Królestwa: Anglii, Szkocji, Nowej Zelandii i Australii. Przebojem okazała się replika londyńskiej budki telefonicznej. Śpiewano kolędy amerykańskie a prezentacje uczniów i przebrania stały się elementem przybliżającym kulturę i historię krajów anglojęzycznych.

 

				
21 stycznia 2016
Spotkanie z przedstawicielami policji w ramach cyklu „W przyszłości chcę być”.

Pan Mariusz Lenczewski jest naczelnikiem Wydziału do walki z cyberprzestępczością.  Opowiadał o swojej pracy a także omówił szereg zagadnień związanych z zagrożeniami, jakie niesie ze sobą korzystanie z internetu. Natomiast pani Karolina z policji omówiła zagrożenia czyhające na dziecko w domu i na ulicy.

 

				
15 stycznia 2016
Prezentacja uczniów klasy szóstej z cyklu „W świecie mojej pasji”.

Tym razem uczniowie przenieśli nas w świat sportu i różnorodnych gier. Michał i Bartek opowiadali o swojej przygodzie z piłką nożną, a Alek i Adam prezentowali ulubione gry  planszowe i komputerowe.

 

W czasie spotkania Alek i Adam z klasy szóstej opowiadali o grach strategicznych, towarzyskich, komputerowych oraz planszowych. Mnie najbardziej zainteresowała gra planszowa „Kolejka”. Polega ona na tym, aby kupić w sklepach określoną ilość trudno dostępnych artykułów. Treścią nawiązuje do powojennej historii naszego kraju.

				
22 grudnia 2015
Wigilia klasowa

Wigilię urządziliśmy razem z piątą klasą. Na świątecznie nakrytym stole pojawiły się ciasta
i napoje. Nie zabrakło gości: Pani Kasi, Pani Małgosi i Pana Konrada. Podzieliliśmy się opłatkiem, składając sobie i naszym rodzinom najcieplejsze życzenia świąteczne
i noworoczne. Później rozmawialiśmy o zwyczajach świątecznych w domach, o tym, co dzieci chciałyby dostać w prezencie. Nie zabrakło też refleksji o ludziach bezdomnych oraz

				
14 grudnia 2015
Kiermasz Świąteczny

Na tegorocznym kiermaszu można było kupić wiele atrakcyjnych wykonanych przez dzieci ozdób. Były choinki z piór, sznurka, makaronu, bałwanki, aniołki, wypieki słodycze i wiele innych. Kiermasz uatrakcyjniła licytacja wartościowych przedmiotów. Między innymi bombek podpisanych przez znanych sportowców i gwiazdy estrady, okazałych domków z piernika. Praca dzieci i zaangażowanie osób dorosłych przyniosły efekt. Dzieciom z ubogich rodzin przekazanych zostanie prawie cztery tysiące złotych.

 

				
7 grudnia 2015
Mikołajki klasowe

Jak co roku Św. Mikołaj zawitał do naszej klasy przynosząc każdemu dziecku upominki. Wśród prezentów dominowały książki.

 

Kilka tygodni temu losowaliśmy, kto dla kogo kupuje prezent, a więc wszyscy byliśmy Mikołajami. Żeby to podkreślić każdy dostał czerwoną mikołajową czapkę.

Ania Malicka

 

Nie mogłam się doczekać Mikołajek. Dostałam małą laleczkę i książkę kucharską.

Marika Korytkowska

 

				
4 grudnia 2015
„W świecie mojej pasji – Tańczyć każdy może”

Taniec latynoamerykański widowiskowy, barwny i efektowny to pasja Stasia, który zaimponował wszystkim wytrwałością, pracą, wiarą w siebie a także zaciekawił pokazami przedstawionymi na zdjęciach i filmach. Życzymy Stasiowi dalszych sukcesów.

 

				
3 grudnia 2015
Niebo Kopernika

W trakcie pokazu dzieci odbyły podróż w głąb naszego Układu Słonecznego. Pozostawiła ona niezapomniane wrażenia.

 

Dziś z moją szkołą poleciałam do gwiazd. Założyłam śmieszne okulary, zasiadłam w wygodnym fotelu i odbyłam podróż po niebie. Zwiedzałam gwiazdy, galaktyki, a to wszystko odbywało się w moim ulubionym miejscu – Centrum Kopernika. Najbardziej podobało mi się to, że wydawało mi się, że latam. Wiem teraz, że planety są piękne i jestem przekonana, że istnieje tam życie.

Tosia Szpak

 

				
30 listopada 2015
Andrzejki

Wróżby andrzejkowe to wieloletnia tradycja mająca swoje początki w starożytnej Grecji. Kiedyś dotyczyła zabiegów matrymonialnych, dzisiaj jest pretekstem do wspólnej zabawy pobudzającej wyobraźnię i integrującej dzieci o różnych zainteresowaniach.

 

Odlewaliśmy różne kształty z wosku. To była świetna zabawa. Moja wróżba wyglądała jak tropikalna plaża. Może w czasie wakacji pojadę nad egzotyczne morze, będę się kąpać i wypoczywać na słońcu.

Ola Leszkiewicz

 

				
20 listopada 2015
Wiersze na Sztuki!

W poetyckim nastroju, przy blasku świec, dzieci z klas starszych mówiły wiersze największych polskich poetów. Zawarta w poezji refleksja nad przemijaniem czasu
i wartością ludzkiego życia udzieliła się słuchaczom. Nastrojowe piosenki do tekstów znanych twórców oraz barwne obrazy podkreśliły charakter tego wieczoru - niezapomnianego spotkania z poezją.

 

				
18 listopada 2015
„W świecie mojej pasji” – Zosia Płóciennik prezentuje fotografię na kliszy

Zosia wprowadziła nas w świat fotografii czarno – białej, w której zdjęcia powstają na kliszy, a cały proces wykonania papierowej odbitki jest pracochłonny, ale dający wiele satysfakcji. Prezentację dziewczynka uatrakcyjniła wystawą swoich najlepszych prac. Dzieci zadawały wiele pytań. Dotyczyły one zarówno techniki robienia i wywoływania zdjęć jak i dorobku artystycznego Zosi.

 

				
17 listopada 2015
Spektakl „Janosik – prawdziwa historia”.

Sztuka obfitowała w epizody humorystyczne a także sceny graniczące z horrorem. Scenografia i oprawa muzyczna przedstawienia nawiązywały do współczesności. Wszystkie te elementy spektaklu były atrakcyjnym tłem dla ukazania dobra i zła w życiu człowieka. Szczególnie ważne było sceniczne przypomnienie takich wartości jak miłość do rodziny, lojalność, honor.

 

				
9 października 2015
Spotkanie z funkcjonariuszami Straży Miejskiej

Bezpieczeństwo w sieci stanowi bardzo ważny problem. Temat ten należy omawiać właśnie z dziećmi, bowiem okazują one często zbyt dużo ufności. Czasami jednak same dopuszczają się nagannych zachowań. Dlatego spotkanie poświęcone tematowi zagrożeń, jakie niesie ze sobą internet było bardzo potrzebne, a forma, w jakiej przeprowadziła je funkcjonariuszka Straży Miejskiej, okazała się bardzo atrakcyjna.

 

				
30 września-2 października 2015
Wycieczka na Jurę Krakowsko – Częstochowską

Atrakcyjne miejsca, wiekowe zabytki, wygodny hotel, urozmaicone jedzenie, dużo ruchu i dobrej zabawy to recepta na niezapomnianą wycieczkę. Tak wspominają wyjazd dzieci.

 

				
1 września 2015
Uroczyste Rozpoczęcie Roku Szkolnego

Początek roku szkolnego zawsze połączony jest z emocjami. Tym razem uczniom czwartej klasy dostarczyły ich nie tylko zmiana wychowawcy i toku kształcenia, ale również występ artystów, który wywarł na dzieciach duże wrażenie.